Przeglądy okresowe regałów magazynowych

Bez kategorii 29 listopada, 2023

Sprawny sprzęt to podstawa bezpieczeństwa w każdym miejscu pracy. Okresowa kontrola regałów magazynowych daje pewność, że cała konstrukcja pozostaje nienaruszona i nadaje się do dalszej eksploatacji. Często przeprowadza się przeglądy roczne, które w wielu przypadkach są wystarczające. Jednak bywa też konieczne sprawdzanie stanu technicznego wyposażenia, które przypada co parę miesięcy. Zależy to od różnych czynników i przesłanek. Jeśli chcesz wiedzieć, czy również musisz robić to u siebie oraz jak i kiedy najlepiej powinno się to odbywać, zobacz nasze podpowiedzi.

Czy przeglądy okresowe regałów magazynowych są obowiązkowe?

Przepisy prawa odnoszące się do zasad bezpieczeństwa i higieny pracy jasno mówią, że przeglądy okresowe regałów są obowiązkowe. Takie kontrole w przestrzeniach magazynowych są konieczne ze względu na to, że dotyczą elementów, które nieustannie są obciążane, a tym samym narażone na uszkodzenia z tego tytułu. Nie zagraża to jedynie towarowi, ale też ludziom, którzy mogliby znajdować się w pobliżu spadających półek i produktów. Żeby temu zapobiec, dobrze jest przeprowadzać, chociaż roczne badanie stanu poszczególnych części.

Jak i kiedy powinna odbywać się kontrola regałów?

Bezpieczeństwo i eliminacja potencjalnych wypadków warte są tego, by wpisać do grafiku okresowe kontrole w przestrzeniach magazynowych. Najlepiej zamówić tego typu usługi u sprawdzonej firmy, której specjaliści fachowo i obiektywnie ocenią stan techniczny wyposażenia zgodnie z wytycznymi BHP. Przegląd roczny regałów to absolutne minimum, by zadbać o ich trwałość i niezawodność. W miejscach, gdzie wykonuje się częstsze prace dotyczące składowania, a tym samym konstrukcje są tam poddawane intensywniejszemu zużywaniu, serwis powinien odbywać się co pół roku lub co kwartał.

Kto może przeprowadzać przeglądy okresowe regałów?

Różne podmioty zajmują się tego typu czynnościami. Jednak niezależnie od tego, kto przeprowadzi okresową kontrolą regałów magazynowych, musi posiadać wymagane do tego kwalifikacje. Jeśli chcesz mieć pewność, że przeglądy roczne lub częstsze u Ciebie będą ważne, skorzystaj z usług sprawdzonej firmy. Może to być na przykład ToMiService, gdzie każdy zatrudniony tam specjalista ma uprawnienia do tego typu działań. Ponadto możesz u nich zamówić także montaż konstrukcji do składowania.

Rób przeglądy regałów i zapewnij bezpieczeństwo w magazynach

Przeprowadzanie obowiązkowej okresowej kontroli regałów magazynowych to niezwykle ważna czynność. Nie zajmie ona wiele czasu, a korzystając z usług kompetentnych fachowców, będziesz wiedział, że wszystkie przeglądy roczne, półroczne lub kwartalne przebiegają poprawnie oraz są uznawane przez prawo i zgodne z BHP. Dzięki tym działaniom zapewniasz bezpieczeństwo sobie, swoim pracownikom oraz składowanemu asortymentowi. Jeśli szukasz odpowiednich osób do zrobienia takiego serwisu, sprawdź ofertę na tomiinstallservice.pl.